Korekta odstających uszu - wybawienie z kompleksów!korekta uszu

Tylko ktoś, kto w dzieciństwie był nazywany Plastusiem, wie z jakimi przykrościami wiąże się posiadanie odstających uszu.

Na szczęście opracowano skuteczny sposób, aby odbicie w lustrze nie kojarzyło się już z tą sympatyczną, ale niezbyt urokliwą postacią z utworów Marii Kownackiej.

Otoplastyka (chirurgiczna plastyka uszu) to remedium na problem nietypowo ukształtowanej małżowiny usznej.

W krakowskim Centrum DER-MED korekta odstających uszu jest najczęściej wykonywanym zabiegiem otoplastyki.

Odstające uszy - drażliwy defekt

Odstające uszy, podobnie jak diastema, duży nos czy zrośnięte brwi, mogą stać się znakiem rozpoznawczym, który ułatwia karierę w aktorstwie czy modelingu, jednak w większości przypadków jest powodem kompleksów. Kształt uszu wpływa znacząco na wygląd - świadczy o tym chociażby fakt, że osoby z uszami ładnie przylegającymi do głowy postrzegane są za bardziej atrakcyjne w oczach płci przeciwnej. Mimo że nie utrudniają normalnego funkcjonowania i z łatwością można je ukryć pod czapką lub przysłonić długimi włosami, to odstające małżowiny uszne są dla wielu osób defektem urody nie do zaakceptowania. Z tego powodu operacja odstających uszu jest jednym z najbardziej pożądanych zabiegów medycyny estetycznej.

Korekta odstających uszu - przebieg zabiegu

Zabieg plastyki uszu poprzedza konsultacja z chirurgiem, który przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje dokładne badanie fizykalne.

Podczas badania lekarz ocenia takie parametry, jak: sprężystość chrząstki, poziom deformacji płatka małżowiny usznej czy kąt zwijania grobelki (wypukły element chrząstki, który odgina małżowinę w kierunku czaszki).

Na konsultację pacjent powinien zostać poproszony o dostarczenie odpowiednich badań krwi. Są to przeważnie:

 • morfologia,
 • parametry krzepnięcia,
 • poziom elektrolitów w surowicy,
 • przeciwciała HBs,
 • przeciwciała anty-HCV.

Jeśli konsultacja przebiegnie pomyślnie, pozostaje już tylko wyznaczenie dogodnego terminu operacji.

Korekta odstających małżowin usznych rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia operowanej okolicy. Podczas zabiegu chirurg precyzyjnie modeluje chrząstkę małżowiny usznej, wykonując następujące czynności:

 • przecięcie skóry za uchem,
 • odsłonięcie chrząstki i ukształtowanie grobelki,
 • odgięcie chrząstki do tyłu i utworzenie jej nowego załamania.

W przypadku otoplastyki odstających uszukonieczne jest założenie specjalnych szwów wewnętrznych, które stabilizują chrząstkę. Zostają one pod skórą na stałe. Z zewnątrz skóra zszywana jest za pomocą zwykłych szwów, które usuwane są po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od zaawansowania operowanej deformacji.

Korekta odstających uszu jest na tyle nieinwazyjnym zabiegiem, że nie wymaga hospitalizacji. Po maksymalnie 1,5 h pacjent opuszcza klinikę i może od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności, pod warunkiem, że będzie przestrzegać pooperacyjnych zaleceń.

Uszy nareszcie na swoim miejscu - efekty zabiegu otoplastyki

Podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się po 1-2 tygodniach, chirurg zdejmuje szwy i przekazuje pacjentowi garść informacji na temat dalszego postępowania, aby zwiększyć efektywność zabiegu. Po zdjęciu szwów należy unikać urazów uszu oraz nosić specjalną opaskę uciskową. Taka prewencja jest konieczna przez kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet przez pół roku.

Niewielkie dolegliwości bólowe po zabiegu czy konieczność noszenia opaski są niczym w porównaniu z pozytywnymi zmianami zachodzącymi w życiu osoby, której do tej pory doskwierał kompleks odstających uszu.

Wśród najważniejszych korzyści z zabiegu pacjenci wymieniają:

 • znaczną poprawę wyglądu uszu - zmiana ich zarysu i ustawienia,
 • ogólne wrażenie poprawy kształtu twarzy,
 • wzrost pewności siebie,
 • ucięcie negatywnych komentarzy na temat wyglądu.

Oprócz korekcji odstających uszu, możliwe jest też wykonanie innych zabiegów plastyki ucha w Centrum DER-MED Kraków np. zszycie rozerwanego płatka lub korekta otworów po kolczykach tunelowych.

ativaninfo24x7.com ambieninfo24x7.com